„POZNAJ POLSKĘ”
TRZYDNIOWA WYCIECZKA – KOŁOBRZEG – WOLIN – ŚWINOUJŚCIE – MIĘDZYZDROJE – SZCZECIN
W dniach 4 – 6 maja 2022 roku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w trzydniowej wycieczce w ramach programu „Poznaj Polskę”. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do organizacji wycieczki w kwocie 15.000,00 zł. z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków Pomorza Zachodniego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej i przyrodniczej przez obserwację i doświadczanie.
Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu, był Kołobrzeski Skansen Morski. W skansenie uczniowie zwiedzili okręt patrolowy ORP „Fala” oraz kuter rakietowy ORP „Władysławowo”, obejrzeli jacht pełnomorski oraz elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza” i liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie uczniowie obejrzeli ekspozycję prezentującą zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Wśród eksponatów można było podziwiać broń drzewcową, sieczną, obuchową i strzelecką, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia a także zabytki techniki, ze słynną maszyną szyfrującą „Enigmą” oraz motocyklem „Sokół 600” na czele. Kołobrzeg to piękne miasto, przekonali się o tym uczniowie w trakcie spaceru. Ogromne wrażenie zrobiło na nich molo i latarnia morska.
Po zrealizowaniu programu pojechaliśmy do Ośrodka Kolonijnego „Bazylak” w Rewalu, gdzie czekała na uczestników pyszna obiadokolacja. Wieczór spędziliśmy grając w piłkę siatkową, plażową oraz nożną.
Drugi dzień wycieczki był bardzo intensywny. Po śniadaniu grupa wyruszyła do Wolina, do Centrum Słowian i Wikingów, gdzie mogła zobaczyć rekonstrukcje zabudowań z okresu wczesnego średniowiecza. Największe zainteresowanie wzbudziły metody walki, uzbrojenie oraz rekonstrukcje łodzi z tamtych czasów. Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym im. A. Kaubego w Wolinie.
Z Wolina wycieczka wyruszyła w drogę do Świnoujścia. Pierwszym punktem programu była latarnia morska, która jest najwyższą latarnią na polskim wybrzeżu. Wszyscy z ochotą pokonali 308 schodów i weszli na taras widokowy, z którego podziwiali port oraz ujście Świny do Bałtyku. Dużą atrakcją była przeprawa promowa do centrum Świnoujścia. Po krótkim rejsie, grupa wyruszyła na spacer po zabytkowej części miasta.
Kolejnym punktem na trasie wycieczki były Międzyzdroje. Promenada, Aleja Gwiazd i najdłuższe betonowe molo w Polsce (395m) to największe atrakcje turystyczne miasta.
Po powrocie do Rewala i obiadokolacji uczestnicy podzielili się na dwie grupy, z których jedna uczestniczyła w grach i zabawach sportowych, a druga podziwiała zachód słońca na plaży.
Trzeciego dnia wycieczki, po śniadaniu grupa udała się w drogę do Szczecina. O godzinie 10.15 spotkaliśmy się z panią przewodnik, z którą rozpoczęliśmy zwiedzanie Szczecina. Pierwszym punktem programu był Zamek Książąt Pomorskich. Dalej ratusz, Kamienica Loitzów, budynek Filharmonii Szczecińskiej, Wały Chrobrego. Zwiedziliśmy również Muzeum Historii Miasta Szczecina oraz Muzeum Dialogu Przełomy. W tym ciekawie zaprojektowanym przez Roberta Koniecznego budynku uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze wydarzenia z historii Szczecina od 1945 do 1989 roku.
Wszystkie te miejsca uczniowie zwiedzali z dużym zainteresowaniem, zadając przy tym sporo pytań. Wyjazd bardzo zintegrował całą grupę. Dzielenie się wrażeniami i wielka radość z wycieczki towarzyszyła nam wszystkim zarówno w czasie pobytu, jak i w drodze powrotnej do domów. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu.