13 października uczniowie klas VI – VII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tokarach Pierwszych pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Krawczyk, Katarzyny Koryckiej i Urszuli Jarentowskiej pojechali na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia, aby zwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, który jako jedyny obóz znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest symbolem planowanego ludobójstwa i Szoah. Obóz utworzony został przez Niemców w połowie 1940r. na terenie koszar wojskowych. To pomnik czarnych kart historii w żywym mieście.
Trasa zwiedzania obozu obejmowała bloki obozowe, plac apelowy, cele śmierci i ścianę, przy której rozstrzeliwano więźniów po urągającym cywilizowanym standardom procesie. W jednym z bloków uczniowie mogli oglądać setki zdjęć byłych więźniów obozu, ich codzienność odtworzoną na rysunkach oraz zachowane pamiątki. Dowiedzieli się również jak wyglądały realia życia w Auschwitz i co czekało więźniów w obozowych murach po opuszczeniu transportu.
Osobny blok poświęcony był zagładzie Żydów. W Oświęcimiu stanowili oni zdecydowaną większość osadzonych. W bloku tym uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która w sugestywny sposób opowiadała o przedwojennym życiu Żydów oraz tym, co spotkało ich później w wyniku dojścia Adolfa Hitlera i nazistów do władzy. Szczególne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła wielka księga imion "Karty Pamięci". Zapisano w niej imiona oraz nazwiska osób zamordowanych w czasie II wojny światowej. Od pani przewodnik słuchacze dowiedzieli się, że wciąż nie jest to lista kompletna i wiele ofiar nazizmu pozostaje bezimienna.
Kolejnym przystankiem w czasie zwiedzania obozowych baraków była tzw. "Kanada". Jest to barak, w którym były gromadzone i segregowane osobiste rzeczy więźniów, odbierane im w momencie przybycia do obozu. To tam młodzież zobaczyła ekspozycję tysięcy okularów, protez, przyborów toaletowych, butów, walizek i innych rzeczy. Zwiedzający byli też w miejscach kar specjalnych, czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy” oraz w pomieszczeniu, gdzie gazowano ludzi.
Po zwiedzeniu obozu w Auschwitz I w Oświęcimiu, uczniowie przejechali do części obozu Auschwitz II w Brzezince. To olbrzymi teren leżący niedaleko Oświęcimia, w którym znajdowała się druga część obozu nazywanego dzisiaj Aschwitz - Birkenau. Tam wycieczkowicze zobaczyli rampę obozową, na której przyjmowano transporty z więźniami, pomnik poświęcony pamięci ofiar tej fabryki śmierci, ruiny krematoriów wysadzone w trakcie likwidacji obozu oraz zachowane do dzisiaj baraki kobiecej części Brzezinki. Wszystko to stanowiło smutne dopełnienie wizji zagłady, jaką młodzi badacze historii mogli prześledzić przez kilka godzin zwiedzania instalacji obozowych. Obrazy, myśli i przeżycia każdy z uczestników wycieczki z pewnością zachowa na długo.
Uczestnicy wycieczki do Oświęcimia